‹‹‹ ‹‹ ‹michalcerny.net - úvodní stránka› | ‹‹ ‹ elektronické knihy ›
elektronické knihy - návody
Jak na to? Který formát e-knihy vybrat a jak postupovat dále?
Návod pro softwarové čtečky KindleNávody
Jak na to? Podle zařízení vyberte e-knihu ve vhodném formátu.

EPUBEPUBEPUBEPUB
EPUB:
Ke čtení na mobilních zařízeních s operačním systémem Android i iOS pomocí vestavěných aplikací (v nových vydáních těchto operačních systémů). Na zařízeních s operačním systémem Android pomocí aplikace Knihy Play Google, na zařízeních Apple s iOS pak pomocí aplikace iBooks/Knihy.

Pro iOS/OSX: Nejsnadnější cesta ke stažení souboru a jeho otevření je otevření této stránky přmo v zařízení s iOS/OSX, kliknutí na link ke stažení a následně z nabídky, která se v prolížeči Safari otevře vybrat "Otevřít v iBooks". Poté dojde k otevření v tomto software a uložení do zařízení. Následně je možná synchronizace iPAD/iPHONE pomocí iTunes se stolním počítačem (PC).
Pro Android: Elektronickou knihu nahrajete do svého účtu na adrese
http://play.google.com Pro úspěšné nahrátí e-knihy nutno postupovat takto:
1) přihlaste
se do svého účtu na adrese
http://play.google.com (vlastním přihlašovacím jménem a heslem).
2)
Ze záložek vlevo vyberte Books / Knihy (je modrá). Klikněte.
3)
Rozbalí se podnabídka (na levé straně). Klikněte na My Books / Moje knihy.
4)
Následně se se rozbalí další podnabídka Uploads - klikněte na ni.
5)
Poté se změní obsah hlavního (velkého rámce) - většina obrazovky. E-knihu nahrajete tak, že ji tažením do tohoto rámce přenesete (Drag and Drop).
6) Následně po synchronizaci zařízení (telefon/tablet - po každém spuštění aplikace, je-li zařízení v dosahu Internetu) již bude v zařízení dostupná.EPUBEPUB
iBOOKS:
Formát proprietární pro zařízení Apple. Rozdíl mezi formátem EPUB a IBOOKS spočívá v tom, že EPUB je formát  jen pro elektronickou knihu (obsahuje text - volně plovoucí, může obsahovat obrázky), zatímco formát iBOOKS může obsahovat i další multimediální či interaktivní prvky. Soubor ve formátu iBOOKS je zpravidla větší.
Soubory v kterémkoliv z těchto formátů je možné otevřít přímo v zařízení s operačním systémem iOS (iPAD) nebo OSX (MacBook Air/Pro), a to přímo pomocí předistalovaného software iBooks. Nejsnadnější cesta ke stažení souboru a jeho otevření je otevření této stránky přmo v zařízení s iOS/OSX, kliknutí na link ke stažení a následně z nabídky, která se v prolížeči Safari otevře vybrat "Otevřít v iBooks". Poté dojde k otevření v tomto software a uložení do zařízení. Následně je možná synchronizace iPAD pomocí iTunes se stolním počítačem (PC).


pdf
PDF:
Tento formát je skutečně univerzální, na většině zařízení (počítače, tablety, telefony) a většině operačních systémů (WIndows XP/7/8/8.1) je možné jej přímo otevřít pomocí software Adobe Acrobat Reader, který je volně ke stažení zde. Pokud máte ve svém zařízení tento software instalován, je možné soubor uložit a po uložení přímo otevřít. Je vhodné stáhnout e-knihu přímo ze zařízení, na kterém bude čtena.


MOBI:
Máte-li čtečku Amazon Kindle nebo ve svém zařízení (PC, tablet, telefon) nainstalovánu softwarovou čtečku Amazon Kindle, je možné tento soubor otevřít. Každá čtečka - ať již hardwarová či softwarová má svou adresu ve tvaru jméno@kindle.com Jednoduchá cesta je soubor poslat elektronickou poštou přímo do čtečky. Nezapomeňte však, že v nastavení svého účtu musíte mít povolenou emailovou adresu, ze které soubor posíláte. Nastavení účtu se provádí na stránkách www.amazon.com po přihlášení.


NÁVODY
1. ČTEČKA (A JAK JI ZÍSKAT)

E-kniha (e-book) formátu MOBI může být otevřena a čtena pomocí hardwarových nebo softwarových čteček.
V OS Android (telefony, tablety) pomocí freeware Amazon Kindle - ke stažení pomocí Google Play
V OS Windows pomocí freeware KindleForPC - ke stažení na webových stránkách Amazon.com
V iOS (zařízení Apple - telefony iPhone, tablety iPad) pomocí  freeware Kindle - ke stažení pomocí iTunes.apple.com


2. JAK NAHRÁT E-KNIHU DO ČTEČKY (A ČÍST)

E-knihu můžete do Vaší čtečky bud přímo nahrát, nebo ji poslat na emailovou adresu Vaší čtečky. Pokud dáváte přednost posílání elektronickou poštou přímo do Kindle, pokračujte v návodu E-KNIHA DO KINDLE ELEKTRONICKOU POŠTOU ZDE.

Pokud dáváte přednost přímému přenosu souboru do čtečky, pokračujte podle typu zařízení na některém z těchto odkazů.
ČTEČKA AMAZON KINDLE
OS ANDROID - TELEFONY, TABLETY
iOS - iPAD, iPHONE
čtení v PC - Kindle ve WINDOWS 7


2.1. (HARDWAROVÁ ČTEČKA) - AMAZON KINDLE 3(+)

Existují dvě základní možnosti. Nejprve soubor uložte na svůj počítač PC (linky shora jsou aktivní). Poté
A) připojte čtečku AMAZON KINDLE kabelem (USB) k PC, po připojení se čtečka v počítači bude chovat jako běžný disk (získá "písmeno"). V příslušném programu (souborový manažer) si otevřete ve své čtečce AMAZON KINDLE (v příslušném písmenou) adresář/složku označenou "documents".
Poté pomocí některého souborového manažeru nebo pomocí nabídky Počítač (Můj počítač) pomocí označení souboru v PC (Ctrl+KLIK) a následného kopírování (přetažení souboru do cílového okna KINDLE/Documents) nebo jiným způsobem soubor zkopírujte.
B) Máte-li na portálu amazon.com povolenou emailovou adresu Vaší čtečky, pošlete si pomocí emailového programu nebo obdobné webové služby soubor jako přílohu emailové zprávy. Čtečku Amazon Kindle je následně nutno připojit i Internetu (pomocí WiFi nebo 3G sítě - podle vybavení koknrétní čtečky) a počkat - soubor je stažen a zařazen automaticky. Pozor: Na portálu amazon.com je nutno mít nejen zřízenou emailovou adresu Vaší čtečky, ale rovněž povolenou adresu odesílatele, ze které jsou emailové zprávy odesílány na čtečku. V opačném případě soubor nebude na čtečku doručen.


2.2. Amazon Kindle (OS Android)
Po instalaci software na Váš telefon či tablet dojde automaticky také ke zřízení adresáře s názvem "Kindle" v základním adresáři Vašeho telefonu/tabletu. Do tohoto adresáře musíte uložený soubor (e-knihu) zkopírovat.

2.3. Kindle (iOS - iPAD, iPHONE)

Počet možností, jakými lze provést kopírování souboru s e-knihou do zařízení iPAD/iPHONE je velmi omezen. Upozorňujeme, že software iTUNES nepovažuje soubor ve formátu .MOBI za dokument, a proto nelze e-knihu do iOS zařízení nakopírovat pomocí software iTUNES (přes PC).
Jednoduchá cesta - poslat si soubor jako přílohu emailu. Lze to učinit pomocí emailového programu (PC) nebo webovou službou, na adrese odesílatele nezáleží. Důležité je poslat soubor jako přílohu emailové zprávy na adresu, která je zadána jako adresa účtu, který je synchronizován pomocí programu "Mail" na Vašem iOS zařízení.
Po odeslání emailové zprávy (z PC) na iOS zařízení otevřete program "Mail".2.4. ČTENÍ V PC - KINDLE VE WINDOWS (7)

3. E-KNIHA DO KINDLE ELEKTRONICKOU POŠTOU
PŘÍPRAVA
Tento návod popisuje přípravu na posílání elektronických knih do vašeho Kindle (harwarové čtečky nebo nainstalovaného software pod operačnímy systémy iOS (Apple) a Android (Google). Toto nastavení budete typicky provádět jen jednou, následně již budete dokumenty posílat ze své emailové adresy na adresu svého Kindle.

Samotné posílání není nijak složité a krátký textový návod je uveden pod tabulkou. Důrazně však doporučujeme přípravu nepodcenit a provést nastavení (dle tabulky).


ANDROID 1 Po přípojení telefonu - např. Samsung SIII (v vloženou datovou kartou MicroSD) se v nabídce Vašeho PC po otevření nabídky "Počítač" objeví připojené zařízení. Váš telefon se připojí nako "Multimediální zařízení". 
Android 2
V nabíce v PC se v otevřeném okně objeví podle svého názvu - např. jako "GT-I9300". Kliknutím vyberete.
Android 3
Máte-li v telefonu vloženou datovou kartu, objeví se dva základní adresáře: "Card" a "Phone". Otevřete "Phone" (klinkutím).
Pokud datovou kartu nemáte, bude zobrazen pouze adresář "Phone"
Android 4  V otevřeném okně Vašeho PC se následně objeví množství adresářů - v závislosti na tom, kolik jste si do telefonu již nainstalovali různých programů. Najděte mezi nimi adresář "Kindle" a tento klikem otevřte.
Android 5 Následně se Vám ve stále otevřeném okně zobrazí soubory, které se již nachází v tomto adresáři (Vaše e-knihy). Do tohoto okna přetažením zkopírujte uložený soubor s e-knihou.
Telefon od PC bezpečně odpojte.
Obdobný postup platí i pro tablety s OS Android.
Android6 Poté v telefonu najděte software Amazon Kindle a otevřte jej. Nově získaná e-kniha se zobrazí v nabídce, bude označena stužkou "NEW".
iOS1 Najděte zprávu se zaslanou e-knihou. Otevřete ji.
Bude zobrazena zpráva, počkejte na stažení její přílohy (typicky 1 a více MB). Podle kvality Vašeho internetového připojení může její stažení trvat několik sekund až několik minut.
Dlouze podržte prst na příloze - dojde ke zobrazení nabídky programů, v nichž může být příloha otevřena.
iOS2 Dlouze podržte prst na příloze - dojde ke zobrazení nabídky programů, v nichž může být příloha otevřena.
Najděte si ikonu "kindle". Klepněte na ni.
iOS3 iOS4iOS4

Dojde k otevření e-knihy s programu "Kindle" a tím také k jejímu automatickému uložení do Vašeho zařízení iOS.
Obrázky vlevo ukazují původní stav a stav po uložení e-knihy.
K otevření nově uložené e-knihy na ni klepněte.
PC1 Nainstalujte na své Windows PC softwarovou čtečku Amazon Kindle. Software je ke stažení přímo na stránkách společnosti Amazon zde.
Ze stránek našeho depozitáře si uložte e-knihu - viz. shora linky DOWNLOAD. Software Amazon Kindle si v PC sám asociuje příslušný typ souborů (MOBI), ve kterém jsou uloženy naše knihy.
Toto místo najděte a běžným způsobem klikněte.
PC2 Máte-li software správně nainstalován, poklepáním se spustí softwarová čtečka Amazon Kindle. Lze to poznat podle zobrazení spouštěcího obrázku. Chvilku počkejte.
PC3 A je to - nová e-kniha byla právě otevřena na titulní stránce.
PC4 V e-knize se můžte pohybovat kliknutím na šipky (jsou na obrazovce v označených místech). Nebo také pomocí tlačítek na klávesnici - kurzorových šipek VLEVO a VPRAVO. Na tomto obrázku je vidět stránka s obálkou.
PC5 E-kniha má zpravidla obálku, nesmí chybět ani povinné údaje (ISBN apod.). Zpravidla má také obsah (TOC), který slouží k přímému přístupu ke kapitole (KLIK).
PC6 Při čtení e-knihy na PC si můžete v software Amazon Kindle nastavit různé parametry - klikněte na ikonu (Aa), kterou označuje horní šipka. V otevřené nabídce si pak můžete zvolit Velikost písma,  šířku sloupce (a jejich počet na obrazovce), jas a také barvu podkladu. Čtení v PC tak může být příjemné ve dne i večer.
Email to Kindle 1 KROK 1:
Máte-li čtečku Kindle (hardwarovou či softwarovou), máte i registraci na adrese www.amazon.com
Pokud jste se dosud nezaregistrovali, můžete si registraci zdarma provést. Poté budete moci provádět různá nastavení, mimo jiné i emailových adres Vaší čtečky a povolených emailových adres, ze kterých Vám bude amazon.com zdarma doručovat zasílané elektronické dokumenty. Prakticky si tak budete moci posílat své e-knihy z Vašeho emailu.

Poté se přihlásíte do svého účtu - YourAccount (vpravo nahoře) - viz. krok 2
Email to Kindle 2 KROK 2:
Po předchozí registraci se přihlaste do svého účtu amazon.com.
Vyplníte svou emailovou adresu a Vámi zvolené heslo. Poté klikněte na oranžové tlačítko Sign in using our secure server
Email to Kindle 3 KROK 3:
Musíte provést nastavení emailových adres - čtečky (či čteček) a rovněž povolených emailových adres, ze kterých amazon.com doručí soubory poslané jako přílohy na Vaši čtečku (čtečky).
Najděte Link Manage Your Kindle a klikněte na něj
Email to Kindle 4 KROK 4:
Otevře se stránka, na které jsou zobrazeny Vaše dokumenty, které jsou uloženy v Cloudu na serverech amazon.com. V levém rámci jsou další odkazy (linky), najděte odkaz (link) Manage Your Devices a klikněte na něj.
Email to Kindle 5 KROK 5:
V hlavním rámci se Vám právě zobrazily všechny čtečky, které amazon.com registruje k Vašemu účtu. Nenechte se zmást případným větším počtem - po některých přeinstalacích (update) systémového software se softwarová čtečka registruje jako nová - tzn. další. Takto se software Kindle typicky chová pod operačním systémem Android. Větší množství registrovaných čteček není na závadu. Nepoužívané můžete vymazat (to však není předmětem tohoto návodu).
Pokud kliknete na kteroukoliv z Vámi registrovaných čteček, zobrazí se Vám její registrovaná emailová adresa.
POKRAČUJTE kliknutím na odkaz (link) Personal Documents Settings, který je zobrazen v levém rámci.
Email to Kindle 6 KROK 6:
Po kliknutí na Personal Documents Settings se Vám zobrazily v hlavním rámci
1) emailové adresy všech Vašich aktuálně registrovaných čteček Kindle (hardwarových i softwarových), - pod názvem Send-to-Kindle E-mail Settings
a dále
2) povolené adresy, ze kterých Vám amazon.com bude doručovat dokumenty poslané jako příloha zprávy - pod názvem Approved Personal Document E-mail List

Kliknutím na odkaz Add a new approved e-mail address se Vám zobrazí dialog, ve kterém doplníte povolenou adresu.

POZOR - pokud by emailová adresa nebyla zadána mezi Vaše povolené emailové adresy, amazon.com by zprávy z ní odeslané ignoroval a na Váš Kindle by dokument neposlal. Důvodem je ochrana proti zasílání nevyžádaných elektronických zpráv (ochrana proti spammingu).


Email to Kindle 7 KROK 7:
Doplňte Vámi zvolenou (povolenou) emailovou adresu. Následně odešlete kliknutím na oranžové tlačítko Add Address
Tento postup můžete opakovat a doplnit si i více povolených emailových adres. Amazon.com je pouze registruje, můžete tedy zadat i adresu jiné osoby, pokud Vám bude v budoucnu posílat dokumenty. Tento způsob doručování pomocí elektronické pošty používají již i některé české obchody s elektronickými knihami a časopisy.
Email to Kindle 8 KROK 8:
Nově přidaná povolená adresa byla přidána do Vašeho seznamu. Tímto je nastavení hotovo.
Před odhlášením od účtu amazon.com si nezapomeňte poznamenat emailovou adresu Vaší čtečky (čteček).
Poznámka: Emailovou adresu každé Vaší čtečky můžete rovněž zjistit přímo z jejího nastavení (Settings).
Odhlaste se od svého účtu.

EMAILEM DO KINDLE - POSÍLÁNÍ
Po provedení nastavení emailových adres (viz tabulka shora) již můžete do své čtečky Kindle (hardwarové i softwarové) posílat elektronické knihy v podporovaných otevřených formátech (např. .mobi) jako přílohy zpráv elektronické pošty. Důležité jsou jen adresy odesílatele a příjemce zprávy, které musí odpovídat Vašemu nastavení (viz. návod shora). E-knihu přiložíte jako soubor. Neuvádějte žádný předmět zprávy ani do zprávy nepište žádný text.
Poznámka: Některé emailové programy (rovněž Gmail) se v tomto případě ujišťují, že chcete poslat "prázdnou zprávu". V takovém případě potvrďte její odeslání, protože zpráva není prázdná (má přeci přiloženou přílohu - eknihu).
Doručení do Vaší čtečky trvá serverům amazon.com několik málo minut. Pochopitelně musí mít čtečku připojenou k Internetu (typicky k domácí WiFi nebo mobilní síti). Pokud používáte čtečku na zařízení pod iOS (typicky iPad, iPhone) nebo Android, pak musí být připojeno k Internetu samotné zařízení a musí být spuštěn program Kindle.


Tato stránka je webovým depozitářem vydavatele JUDr. Michal Černý Ph.D. a také historickým webovým depozitářem obecně prospěšné společnosti Iuridicum Olomoucense o.p.s., se sídlem: Olomouc, třída 17.listopadu 8, 77900. IČ 25837168. Společnost je zapsána v rejstříku u Krajského soudu v Ostravě, sp.zn. O.68.